کتاب راز های پولسازی از اینستاگرام نوشته جرمی مک گیلوری در سال 1397 با ترجمه محمدرضا عمرانی توسط انتشارات نگاه نوین منتشر شده است. این کتاب همچنین از مجموعه کتاب هایی است که با همکاری باشگاه الیت و مجموعه ثروتمندان خودساخته که در سال های اخیر بسیاری از کتاب های بازاریابی و موفقیت را ترجمه کرده اند منتشر شده است.

پیش از این دو کتاب کسب و کار اینستاگرامی و چگونه در اینستاگرام پول در بیاوریم؟ را در زمینه بازاریابی اینستاگرام در همین وبلاگ معرفی کرده بودم. در مقایسه با آن دو کتاب، از نظر من کتاب راز های پولسازی از اینستاگرام از نظر محتوایی بسیار کامل تر، جامع تر بود. به عبارت دیگر می توان گفت که این کتاب تقریبا همه مطالب آن دو کتاب را به اضافه بسیاری مطالب مفید دیگر را شامل می شد. از جمله بخش های مهم در این کتاب که در سایر کتاب های این حوزه وجود نداشت، اختصاص بخش های زیادی به استراتژی بازاریابی در اینستاگرام، روش های شات اوت و تبلیغات در اینستاگرام بود که به طور مفصل در این کتاب به آنها پرداخته شده بود. همچنین در چند بخش روش های بازاریابی در اینستاگرام، فروش محصولات فیزیکی و دیجیتالی و کسب درآمد از طریق اینستاگرام به صورت کاربردی و کامل ارائه شده بود. همچنین مزیت بزرگ دیگر کتاب نسبت به سایر کتابها، در ترجمه روان، ویراستاری و صفحه آرایی بسیار خوب آن بود. در مجموع از نظر من، اگر بخواهید با خواندن تنها یک کتاب در بازاریابی اینستاگرام خود تحول ایجاد کنید، آن کتاب راز های پولسازی از اینستاگرام اثر جرمی مک گیلوری خواهد بود.

کتاب در ابتدا پیشگفتاری درباره مزیت های اینستاگرام نسبت به سایر شبکه های اجتماعی ارائه کرده است که به شناخت بیشتر مخاطب نسبت به این شبکه اجتماعی کمک می کند.

آنچه اینستاگرام را منحصر به فرد می کند ماهیت و طراحی ساده آن است. هیچ دکمه آزاردهنده، ویژگی های زیادی، پیوند های ناقص و پنجره های مزاحمی در اینستاگرام وجود ندارد (ص22).

سپس فصل به فصل نکات و ترفند های بازاریابی در اینستاگرام شرح داده شده است. در ادامه عناوین فصل های این کتاب را مشاهده می کنید:

فصل1: محیط اینستاگرام: قواعد بازی

فصل 2: نه گام برای انتخاب نام اینستاگرامی بی نقص

فصل 3: لوگوی اینستاگرام شما؛ تصویر کوچک، تاثیر بزرگ

فصل 4: شیوه ساختن بیو یا پروفایلی که خریداران را جذب کند

فصل 5: دستبرد به صفحه های اینستاگرام: چگونه به شکل اخلاقی در صفحه های بزرگ جاسوسی کنیم و کارهایشان را بدزدیم؟

فصل 6: شیوه انتخاب یک جایگاه بی نقص… و محتوایی ارائه دهید که فالوئر هایتان را به هواداران تمام عیار و مشتریان سودآور تبدیل کند

فصل 7: چگونه در کمتر از پنج دقیقه در روز، جریان مداومی از تصاویر تعاملی باکیفیت خلق کنیم؟

فصل 8: چگونه تبلیغ ها و پست های اینستاگرام تان را برای به دست آوردن حداکثر تعامل و کسب فالوئر و خریدار زمان بندی کنید؟

فصل 9: سرقت هویت اینستاگرام: سرقت شدن یعنی در مسیر درست هستید

فصل 10: تبلیغ ها و افراد تاثیرگذار اینستاگرام: چه کنید که کاربران مشهور اینستاگرام، صفحه و محصولتان را تبلیغ کنند؟

فصل 11: تند کردن آتش: چگونه جامعه فالوئر هایتان را پرورش دهید و گروه های تعامل را اهرم سازی کنید؟

فصل 12: تصاویری که اسکرول را متوقف می کنند: استراتژی های پیشرفته تولید پست برای افزایش تعامل، وفاداری فالوئر و فروش

فصل 13: ویدیو های اینستاگرامی: اسلحه ی مخفی شما برای تعامل، ایجاد فروش و پربازدید شدن

فصل 14: چگونه کپشن هایی بنویسیم که فالوئر های مان را وادار به اقدام کنند؟

فصل 15: دروغ هشتگ: چرا هشتگ بیشتر بهتر نیست، چطور هشتگ درست را پیدا کنیم و چند تا از آنها را به کار ببریم؟

فصل 16: فالوئر را به خریدار تبدیل کنید: شیوه خلق لینک هایی که باعث کلیک می شوند

فصل 17: خودکار سازی اینستاگرام: چگونه از نرم افزاری استفاده کنیم که زحمت زیاد را از سر راه رشد صفحه شما بردارد؛ بدون اینکه خطر بسته شدن حسابتان وجود داشته باشد؟

فصل 18: تبدیل فالوئر به پول، بخش اول: چگونه کالای دیجیتالی را برای فروش در اینستاگرام تولید کنیم؟

فصل 19: تبدیل فالوئر به پول، بخش دو: فروش کالا های فیزیکی و دیجیتالی در اینستاگرام

فصل 20: تبدیل فالوئر به پول، بخش سه: بازاریابی رابطه مند، بی کالا، بی وب سایت، بی مشکل

فصل 21: هشتمین شگفتی جهان: خودکارسازی بازاریابی آنلاین، پول در آوردن هنگام خواب

فصل 22: نتیج گیری: تبلیغ ها را به ثروت تبدیل کنید

 

کتاب در بسیاری از موارد بسیار مختصر و مفید بود و از ارائه مطالب غیرکاربردی پرهیز کرده بود. همچنین در هر بخش ترفند های بسیار ساده اما کاربردی را که خود نویسنده از طریق تجربه آنها را کسب کرده بود اضافه کرده بود که از نظر من این ترفند ها به افراد فعال در این حوزه بسیار کمک خواهند کرد. همچنین نکته مهم دیگر در مورد کتاب معرفی ابزار ها و وبسایت های رایگان و مفید برای بازاریابی در اینستاگرام بود که متناسب با هر بخش معرفی شده بود.

 

بخش هایی از کتاب:

پست گذاری گاه به گاه و بی ثباتی به درد اینجا نمی خورد. اگر می خواهید در اینستاگرام موفق شوید، لازم است به انجام کار روزانه برای صفحه اینستاگرامتان متعهد شوید. برای چند ماه اول مجبور خواهید بود به شدت کار و فعالیت کنید ولی وقتی کار کنید همه چیز راحت تر خواهد شد و شما می توانید به اهداف بزرگتری فکر کنید(ص37).

 

نام اینستاگرام شما شبیه به اسم دامنه وبسایت ها در این روز هاست. مردم وقتی دنبال شما می گردند اسمتان باید قابل شناسایی باشد و به سرعت ظاهر شود. مردم باید نامتان را بخوانند و بلافاصله نظر مثبتی درباره چیستی برند شما داشته باشند(ص46).

 

هیچ چیز بیشتر از محتوایی که پست می کنید در رشد طبیعی شما در اینستاگرام نقش نخواهد داشت. به همین خاطر لازم است جایگاهی را هدف بگیرید که کاملا مناسب باشد. نه آنقدر خودتان را محدود کنید که تعداد کمی به شما علاقه مند شوند و نه آنقدر گسترده عمل کنید که هدفتان برای کسانی که اولین بار از صفحه تان دیدن می کنند، مبهم به نظر برسد (ص75-76).

 

فالوئر هایتان هر روز در اینستاگرام خواهند بود و انتظار دارند شما هم مرتب محتوا ارائه کنید. اگر کم کاری کنید و پست نگذارید نرخ تعاملتان به شکل تصاعدی افت خواهد کرد. بعد از چنین اتفاقی ده برابر کار بیشتر احتیاج است تا از آن شیب بالا بروید و به جای قبلی تان برگردید. بنابراین مطمئن شوید که ثابت قدم می مانید(ص81).

 

در تصاویر و کپشن هایان با استفاده از پیام هایی که فالوئر ها را به انجام یک عمل ساده تشویق می کنند، افراد را وادارید که پست هایتان را لایک کنند وآن پست را با افرادی که به زعم آنها با پیام شما موافق هستند به اشتراک بگذارند. جمله های ساده ای مثل «اگر موافقید دوبار ضربه بزنید» یا «کسی را تگ کنید که …» نرخ تعامل را بالا می برند به شرط اینکه فالوئر های شما و دوستان شما به آنها ربط داشته باشند(135).

 

کاری کنید که فالوئر ها نگاهی به دفتر کاریتان بیندازند؛ یکی از روز های کاری در زندگی تان را نشان شان دهید.

 

گیلوری، جرمی مک (1397). راز های پولسازی از اینستاگرام. ترجمه محمدرضا عمرانی. تهران: نگاه نوین.

Instagram Secrets: The Underground Playbook for Growing Your Following Fast, Driving Massive Traffic & Generating Predictable Profits Paperback by Jeremy McGilvrey

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *