اپلیکیشن طاقچه اخیرا و به مناسبت عید نوروز، دو هزار تومان اعتبار رایگان در حساب کاربری همه کاربرانش واریز کرد. به عنوان یک اصفهانی داشتم فکر می کردم که چگونه می شود از این دو هزار تومان بهترین استفاده را کرد که با میکروکتاب ها آشنا شدم.

در همان اپلیکیشن طاقچه قسمتی هست به نام ارزان های خواندنی که در آن کتاب های خوب اما با قیمت مناسب معرفی شده است. همینطور که کتاب ها را نگاه می کردم، از قیمت چند کتاب خیلی تعجب کردم. کتاب اثر مرکب 1400 تومان بود. کتاب باشگاه پنج صبحی ها که کتاب نسبتا قطوری است و کتاب ارزشمند هفت عادت مردمان موثر هم همین قیمت را داشتند. وقتی خوب دقت کردم دیدم که همه این کتاب ها در واقع میکروکتاب هستند.

در ابتدای کتاب، توضیحاتی در مورد میکروکتاب نوشته شده بود. میکروکتاب ها خلاصه و چکیده از مطالب مفید و مهم یک کتاب هستند که هدف آنها انتقال اطلاعات کتاب در زمان کمتر است. این کتاب های کوتاه شده علاوه بر نسخه الکترونیکی، در قالب صوتی هم منتشر می شوند.

آنطور که من متوجه شدم دو استارتاپ سبکتو و بوکاپو در زمینه تولید میکروکتاب فعالیت می کنند. البته زمینه کاری هر دو آنها، کتاب های موفقیت و انگیزشی، روانشناسی، مدیریت و بازاریابی است و شاید جامعه هدف آنها مدیران و صاحبان کسب و کاری است که کمبود وقت را بهانه کتاب نخواندن می دانند.

البته از نظر من، این میکروکتاب ها در بسیاری از موارد شاید نتواند جایگزین نسخه های کامل خود شود اما در برخی از موارد می تواند راهگشا باشد. برای مثال برای ما کتابداران که لازم است گاهی در کتابخانه به کاربرانمان مشاوره خواندن بدهیم، آشنایی با کتاب هایی که دوست نداریم بخوانیم با استفاده از این چکیده ها بسیار مفید است. برای مثال کتاب های انگیزشی در کتابخانه ما خیلی طرفدار دارند. از جمله این کتاب ها هم هفت عادت مردمان موثر، صبح جادویی، باشگاه پنج صبحی ها و اثر مرکب هستند. به همین دلیل من با همان دو هزار تومان اعتبار و با استفاده از تخفیف 70 درصدی این روز های طاقچه این میکروکتاب ها را تهیه کردم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *